Nejčastější dotazy


K.B.

dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co je lepší, zaplatit provizi RK z prodejní ceny v procentech, nebo se domluvit na provizi pevnou částkou? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, výhodou procentuální odměny je skutečnost, že odměna makléře je odvislá od konečné kupní ceny, což je pro makléře motivační, oproti tomu paušální odměna je neměnná. Já osobně bych volil procenta.
 

J.S.

dotaz: Dobrý den, prodávala jsem s manželem rodinný dům. Oslovila nás makléřka, že má zájemce.Umožnili jsme jí prohlídku, ale žádnou smlouvu jsme s manželem nepodepsali. Kupec který byl na prohlídce nebyl s paní makléřkou spokojený a znovu se ozval s jiným makléřem z jiné realitní kanceláře. S nimi jsme podepsali smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Pak nám přišla faktura na zaplacení 100tisíc Kč od první makléřky,že nám sehnala kupce. Má na to právo? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, toto je častý problém, kdy se prodávající domnívají, že k uzavření zprostředkovatelské smlouvy není bohužel zapotřebí písemná forma. Některé realitní kanceláře toho úmyslně zneužívají, protože ví, že se klienti domnívají, že bez podpisu není závazek. Opak je pravdou. Důkazní prostředky jsou v případě ústního uzavření sice méně průkazné, ale například předání klíčů nebo vyslovení (třeba e-mailem) souhlasu s inzercí již svědčí o platném uzavření zprostředkovatelské smlouvy. Všichni, kteří vstupují na realitní trh, by měli vědět, že mnohem rozumnější a výhodnější je písemná s mlouv a o právech a povinnostech stran, která jasně stanoví, nebo vymezí cenu, dobu platnosti smlouvy, a samozřejmě odměnu/provizi než se zdlouhavě dohadovat a zápasit s realitními kancelářemi o tom kdo co řekl, a k čemu byl povinen.

A.M.

Dotaz: Dobrý den, prodávám pozemek přes RK . je dohodnutá provize 5% (60 tis.) za prodej pozemku a chtějí také abych zaplatila DPH z provize což dělá 21%. Takže provize bude celkem 72 600 Kč i s daní. Má na to RK právo abych platila provizi a DPH? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, jestliže RK je plátcem DPH, tak je to její zákonná povinnost účtovat provizi + DPH 21%. Pokud byla uzavřena písemná zprostředkovatelská smlouva s RK, tak se v ní nachází údaj o výše provize a |DPH . Pokud ne, těžko budete dokazovat, že Vásx neinformovala. Mimochodem další důvod, proč uzavírat písemné smlouvy.

 

odkaz: 

Poradna RE/MAX G8 Reality